Діти і війна - поняття несумісні

20 січ. 2016
За вікном морозна зима, а в затишній залі середньої загальноосвітньої школи

№ 40 відбувається тепла зустріч.
Тут проходить десята презентація історикопубліцистичного збірника «Війна очима «дітей війни», автором якої є Циганок Н.О. На сторінках цієї книги міститься багато сумних спогадів поріднених долею людей, у життєвий шлях яких Друга світова війна вписала страшні рядки. Присутні почесні гості закладу: Бабенко Маргарита Миколаївна – методист управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради; Яцина Анатолій Якович – ветеран педагогічної праці, дитина війни; а також вчителі, керівники музеїв, бібліотекарі та учні шкіл Дніпровського району. Всі із зацікавленістю слухають щиру розповідь Ніни Олександрівни про історію створення збірки «Війна очима «дітей війни», її болючі спогади про безрадісне дитинство, яке затьмарила війна.

На завершення свого виступу Циганок Н.О. звертається до школярів із проханням берегти своїх матерів, не обходити їх увагою і декламує декілька зворушливих рядків із «Сповіді про маму». Торкнулися душі і спогади про буремні роки війни, якими поділився з учасниками заходу Яцина А.Я. На долю Анатолія Яковича випало немало випробувань: війна, окупація, загибель батька у 1943 році, голод 1946-1947 рр., тяжкі повоєнні роки.

Стаття А.Я. Яцини «Поріднені долею» увійшла до збірника «Війна очима «дітей війни». Вона містить правдиві факти небачено жорстокої і руйнівної трагедії людства, ім’я якої – війна. Згадуючи життєвий шлях автора книги «Війна очима «дітей війни», ведучі-старшокласники зупиняються на деяких моментах біографії Н.О.Циганок: «Після закінчення історичного факультету Дніпропетровського університету Ніна Олександрівна з 1970 по 1975 рік працювала у середній школі № 10 вчителем історії. На той час однією з її учениць була Журавльова Л.М. Так сталося, що Любов Михайлівна обрала професію вчителя і стала класним керівником доньки Ніни Олександрівни – Ірини». І от уже звучать слова подяки Ніні Олександрівні від однієї з кращих учениць – Журавльової Л.М. Любов Михайлівна пригадує свої роки навчання, як уперше її клас зустрів молоду струнку вчительку історії Циганок Н.О. Як чекали вони, будучи учнями, надзвичайно цікавих уроків, як із трепетом «ловили» кожне слово вчителя. Із сльозами на очах розповіла Любов Михайлівна, як знайшла вона листи свого дідуся, який також загинув на фронті.

Якою надзвичайною людиною виявився він! Як ніжно кохав свою молоду дружину і заповідав берегти дітей. Зворушливим і водночас повчальним став виступ методиста управління освіти і науки міської ради Бабенко М.М., яка торкнулася питань патріотичного виховання учнівської молоді, звернула увагу школярів на те, що справжній патріотизм виявляється в любові до батьківської оселі, малої батьківщини, рідної землі, повазі до рідних, оточуючих, людей похилого віку. Хвилиною мовчання вшанували учасники заходу всіх тих, хто віддав своє життя на фронтах війни в ім’я миру на землі. У підготовці презентаціївзяли участь учні нашої школи: Смачило Ангеліна (4-А кл.), Артем’єв Артем, Зєбзєєв Артем (4-Б кл.), Тимошевська Дар’я, Банковська Анна (10-А кл.), Звізда Поліна, Аргунов Андрій (11-А кл.). З відгуком про презентацію збірки «Війна очима «дітей війни» виступила учениця 8-А класу гімназії № 39 Погребна Поліна, яка є членом гуртків «Юний історик», «Юні музеєзнавці». На завершення презентації бібліотекарі шкіл Дніпровського району отримали у подарунок від Циганок Н.О. книгу «Війна очима «дітей війни». Організатори заходу переконані, що сподівання автора здійсняться, і матеріали цієї книги будуть використовуватися у роботі з учнівською молоддю, у вихованні справжніх патріотів рідної землі. Переконані і в тому, що ті, кому пощастить перегорнути сторінки цього збірника, дізнаються багато нового з історії України, з історії рідного краю, з історії Другої світової війни. Тож хай живе у нашій пам’яті 20 січня 2015 року, ця тепла зустріч, ті спогади, які не залишили байдужими жодного учасника презентації книги Н.О.Циганок «Війна очима «дітей війни».
Бутиліна Н.С., ЗДВР