З кожним роком все більше українських дітей користується Інтернетом у повсякденному житті. Можливість підключитися до Мережі не тільки через ПК, але й за допомогою мобільних телефонів сприяє цій тенденції. Інтернет надає дітям та молоді неймовірні можливості для здійснення відкриттів, спілкування й творчості. Проте, оскільки з самого початку Інтернет розвивався без будь-якого контролю, сьогодні він містить величезну кількість інформації, причому далеко не завжди безпечної. У зв'язку із цим виникає проблема забезпечення безпеки дітей. А хто їм може в цьому допомогти, якщо не батьки?

Національна "гаряча лінія"   з питань запобігання насильству та захисту прав дітей        0-800-500-33-50

Діти віком до 7 років не завжди можуть розуміти розміщену в Інтернеті інформацію, зокрема відрізняти корисну інформацію від некорисної, наприклад, фактичний вміст від реклами. Батьки повинні допомагати своїм дітям знаходити потрібний матеріал. Діти часто не бачать різниці між використанням Інтернету або ігор та створенням малюнків на комп'ютері. Діти молодшого шкільного віку використовують  Інтернет не лише вдома, а й у друзів та у школі.

Діти віком  від 7 до 9 років  вже можуть розуміти побачене. Однак вони не вміють користуватися матеріалом, який пропонує Інтернет, зокрема матеріалом (зображеннями, текстами або звуками), який не відповідає їхнім віковим особливостям. Діти у цьому віці ще потребують нагляду та контролю з боку батьків під час використання Інтернету. Батькам потрібно розробити правила щодо використання Інтернету їхніми дітьми, а потім коригувати їх.

Школяри вже знають як використовувати Інтернет у різних цілях. Батьки можуть підтримати свою дитину, ознайомившись із сайтами, якими користуються їхні діти, дізнатися про їхнє хобі або інші інтереси, пов’язані з Мережею. Діти все ще потребують контролю з боку батьків, а також мають дотримуватися правил використання Інтернету. Діти 10 – 12 років вже зацікавлені у використанні чатів або IRC, тому батьки повинні розповідати їм про безпечне спілкування, а також слідкувати за тим, як їхня дитина спілкується в онлайні.

Для дітей у цьому віці Інтернет стає частиною їхнього життя. Вони знайомляться з новими людьми і проводять чимало часу в онлайні, шукають необхідну інформацію, яка має   відношення до їхньої шкільної роботи або відповідає їхнім інтересам. Завдяки більш високому рівню грамотності це відкриває багато можливостей використання Інтернету. Іноді батькам важко дізнатися про те, що роблять їхні діти в онлайні. У цьому віці діти також йдуть на ризик і випробовують свої можливості —технічні обмеження і заборони не є ефективним шляхом підвищення безпеки в онлайні. 13-15річні діти можуть тримати у секреті те, що вони роблять в Інтернеті. Питання етичної поведінки в Інтернеті є  важливою темою для розмови. Наприклад, незаконні завантаження, етикет у мережі та авторські права. Діти мають нести відповідальність за те, що вони публікують в онлайні, включаючи їхню особисту інформацію або інформацію, яка може бути незаконною.

До уваги батьків пропонуємо інформацію щодо безпеки дітей в Інтернеті у посібниках, рекомендованих Міністерством освіти і науки Україна, та на сайтах а також інтернет-фільтри для дітей: